top of page

Електронні направлення

Хто виписує електронне направлення пацієнту на призначені лікуючим лікарем обстеження?

Ось тут логіка проста. Електронне направлення виписує той лікар, якому потрібні результати того чи іншого обстеження для оцінки стану здоров’я пацієнта. Це може бути лікар, який надає або первинну допомогу, або лікар, який надає спеціалізовану допомогу (гастроентеролог, онколог, невролог та інші).

Наприклад, якщо кардіологу потрібно направити пацієнта до ендокринолога, то для цього пацієнтові не потрібно звертатись до лікаря первинної медичної допомоги, з яким укладено декларацію. Технічна можливість створювати в електронній системі охорони здоров’я направлення є у будь-якого лікаря (незалежно від форми власності закладу чи спеціальності лікаря).

Тому якщо лікуючий лікар під час консультації призначає пацієнтові певні обстеження, то він і має створити відповідне направлення.

Чи може пацієнт за одним направленням отримати одну й ту послугу у лікарів з різних медичних закладів, щоб порівняти результати?

Ні. Коли пацієнт звертається за направленням до лікаря, наприклад, на консультацію, то він відразу вносить інформацію про надані послуги в електронну систему охорони здоров’я. І погашає направлення, якщо послуга надана в повному обсязі. Тож звернутись за одним і тим самим електронним направленням на консультацію до іншої лікарні та отримати цю послугу безоплатно не можна.

Чи можуть пацієнту відмовити в лікарні у наданні послуги, якщо він назве номер направлення, але не зможе надати його роздрукований варіант?

В жодній лікарні не мають права відмовити пацієнту у наданні послуги без паперового варіанту направлення чи декларації. Головне, щоб пацієнт надав дійсний номер електронного направлення: прочитав його з смс або виписав цей номер на окремий аркуш.

Звичайно, попросити пацієнта надати роздрукований примірник електронного направлення в лікарні можуть. Наприклад для того, щоб швидше побачити необхідну інформацію про послугу, за якою звернувся пацієнт. Це актуально, якщо в лікарні раптом вимкнено електроенергію. Тож якщо маєте роздрукований примірник направлення – надайте його за проханням медичного працівника.

Який термін дії електронного направлення?

Електронне направлення діє у період впродовж одного року від створення. Але пацієнту краще дотримуватись рекомендацій лікаря щодо термінів проходження обстеження чи отримання консультації спеціаліста, на які він направив пацієнта. Така інформація, зокрема, вказана в додатковій інформації в направленні, якщо лікар роздруковує пацієнтові інформаційну пам’ятку.

bottom of page