top of page

Поради завідувача АЗПСМ м. Білопілля Олега Глущенко щодо психологічної допомоги

1. Тривалі воєнні дії в Україні, щоденні повітряні тривоги, безперервне спостереження за новинами підвищили рівень тривоги в мешканців нашої громади.


Стрес під час війни може проявлятись як психоемоційні розладами, так і соматичними. До перших належать часті головні болі, погіршення пам'яті, зниження уваги, надмірна емоційність, безсоння або сонливість, підвищена дратівливість, агресивність, зниження здатності відчувати задоволення, проблеми з концентрацією уваги, неможливість виконувати повсякденну роботу. Також у стані стресу людина страждає від різноманітних проблем із шлунково-кишковим трактом, шкірних висипів, безсоння, тахікардії. У багатьох на фоні стресу розвиваються панічні атаки — різкі напади страху та сильної тривожності, що супроводжуються відчуттям нестачі повітря, пітливістю, тремором усього тіла, нудотою, значним пришвидшенням серцевого ритму.


2. Якщо не усунути стресовий чинник, хвороба переходить в хронічну стадію, яка потребує лікування. Тому треба негайно звернутись до лікаря, який призначає психологічну або медикаментозну терапію. Тривалий стрес може призвести до інфаркту міокарда, ожиріння та мігрені. Сильне емоційне перенапруження посилює перебіг цукрового діабету і провокує загострення бронхіальної астми.


Від стресу допомагають вітаміни групи В, С і D, які сприяють нормалізації сну та зниженню збудливості нервової системи. Людям із підвищеною тривожністю рекомендується вживати магній, оскільки він чинить седативний (заспокійливий) ефект на організм. Підбір дозування препаратів і мікроелементів індивідуальний, тому необхідна консультація сімейного лікаря чи психолога.


3. На жаль, багато осіб не звертаються за фаховою допомогою. Необхідно запропонувати звернутися по допомогу до сімейного лікаря або психолога. Варто бути готовими, що людина може відмовити. Нам необхідно донести, що консультація може вирішити дану проблему. Важливо знати, що звертатися по допомогу, — це не соромно, це нормально.


4. Перебіг хвороби може бути індивідуальним, але як правило вписується в міжнародні стандарти, а саме:

  • Стадія тривоги

Усі системи організму активізуються, у крові збільшується кількість адреналіну та кортизолу. Організм людини готується до дії «бий або біжи».

  • Стадія опору

Кількість гормонів стресу поступово зменшується, відновлюється робота органів і систем. У цьому періоді виникає стійкий захист від стресових факторів.

  • Стадія виснаження

Функціональна активність надниркових залоз значно зменшується, виникає дефіцит енергії в організмі та його адаптивні здібності різко знижуються.


Стрес може закінчитися на стадії опору, якщо припиниться вплив стресового чинника. За хронічного стресу організм втрачає здатність боротися зі стресовою ситуацією, унаслідок чого виникають панічна атака, нервовий зрив або депресія. Але не забуваємо, що у вас є сімейний лікар, який уважно вислухає вас та надасть кваліфіковану допомогу.


Текст підготував завідувач АЗПСМ м. Білопілля Олег Глущенко

71 перегляд

Comments


bottom of page